Atrakcje i przyroda

Folwark Łuknajno to nie tylko miejsce do odpoczynku, leniuchowania nad jeziorem Śniardwy czy restauracja z pysznymi daniami…

Zapraszamy Państwa na spędzenie aktywnego czasu wśród wspaniałych terenów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w którym się znajdujemy.

Sam Park zajmuje ponad 53 000 ha, w jego granicach znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej wraz z rzeką Krutynią.

Wjeżdżając na szutrową drogę prowadzącą do naszego Folwarku mogą Państwo już „od progu” podziwiać piękne tereny.

Czasami spacerując po okolicznych ścieżkach można natknąć się na rysia, w szuwarach domy budują bobry, a nad głowami piękny lot prezentuje bielik czy bocian czarny.

Na miejscu mogą Państwo wypożyczyć rowery i podziwiać piękno fauny i flory na drogach wokół jeziora Łuknajno lub w głąb lasu w kierunku Orzysza.

Do dyspozycji Gości jest również sprzęt pływający  jak kajak, łódka wiosłowa, rowerek wodny , z których niesamowity widok bezpośrednio z jeziora Śniardwy pozostaje na długo w pamięci.

Wieczorem proponujemy relaks  przy dźwiękach iskier z ogniska i pachnącej wody jeziora. Wyłączamy się wtedy na codzienność, a włączamy potrzebę wyciszenia dla ciała i duszy.

Dla niestrudzonych wędkarzy poranek to czas na połowy. Nasze Śniardwy obfitują w ryby – co można dostrzec w naszej karcie menu – nasi Goście znajdą tam ryby prosto z naszych jezior. Każdy, kto złapie rybkę i ją oczyści może przynieść ją do naszych kucharzy, którzy chętnie przygotują ją na obiad lub kolację.

Dzieci znajdą na miejscu plac zabaw oraz nasze mini zoo wiejskie – kozy i owce. Zachęcamy także do wybrania się ścieżką prowadzącą w stronę Urwitałtu – stacji badawczej UW – gdzie po drodze można zobaczyć nasze konie.

Prowadzimy również warsztaty dla dzieci z tworzenia rękodzieła oraz warsztaty kulinarne. Informacje oraz zapisy odbywają się na miejscu.

 Jezioro Łuknajno – jest rezerwatem ornitologicznym, o pow. 1189,11 ha. Chroni jedną z największych ostoi łabędzia niemego w Polsce. W okresie letnio-jesiennym prze­bywa tu do 2 500 łabędzi. Obserwowano w rezerwacie ponad 175 gatunków ptaków, z których 95 gniazduje. W 1977 r. jezioro zostało uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery (MaB), a w 1978 r. wpisano je na listę międzynarodowych rezerwatów Kon­wencji RAMSAR. Odbywa tu lęgi kaczka hełmiatka, gatunek występujący w rejonie Morza Azowskiego i Kaspijskiego. Zobaczyć też można bielika, błotniaka stawo­wego, czaplę siwą, kormorana, rybitwę czarną, a na wodzie łyski, perkozy oraz kacz­ki płaskonosa i rożeńca. Występuje tu remiz a w trzcinach rzadka wąsatka.